Created:Wednesday, May 15, 2013 11:34 p.m.CDT
Updated:Thursday, May 16, 2013 8:49 a.m.CDT
FONT SIZE:

Northwest Herald Track and Field Honor Roll

Northwest Herald Girls Track and Field Honor Roll
100 meters 1. Morgan Schulz (C-G) 12.04. 2. Ashley Fouch (Hamp) 12.30. 3. Taylor Schau (Hunt) 12.40. 4. Elizabeth Pagan (Hamp) 12.43. 5. Celeste Madda (CLC) 12.44.

200 meters 1. Morgan Schulz (C-G) 25.24. 2. Celeste Madda (CLC) 25.56. 3. Amanda Weber (PR) 26.40. 4. Ashley Fouch (Hamp) 26.50. 5. Faith Furio (C-G) 26.75.

400 meters 1. Antonia Moore (Hunt) 57.32. 2. Ashley Fouch (Hamp) 57.55. 3. Laura D’Angelo (McH) 58.82. 4. Elizabeth Pagan (Hamp) 1:00.10. 5. Kayla Giuliano (Jac) 1:00.33.

800 meters1. Lauren Van Vlierbergen (Jac) 2:13.67. 2. Allie Sprague (Mgo) 2:19.39. 3. Lauren Opatrny (McH) 2:22.37. 4. Skylar Bayer (R-B) 2:23.51. 5. Katie Purich (McH) 2:25.45.

1,600 meters 1. Lauren Van Vlierbergen (Jac) 4:58.10. 2. Sami Staples (CLC) 5:08.06. 3. Katie Adams (Mgo) 5:08.75. 4. Lauren Opatrny (McH) 5:13.71. 5. Allie Sprague (Mgo) 5:14.40.

3,200 meters 1. Katie Adams (Mgo) 10:53.48. 2. Maura Beattie (Wdk) 11:04.16. 3. Sami Staples (CLC) 11:22.44. 4.Talia Duzey (C-G) 11:34.05. 5. Lauren Opatrny (McH) 11:41.30.

100 high hurdles 1. Macy Tramblay (Hunt) 15.18. 2. Eva Burk (C-G) 15.36. 3. Katlyn Luebke (Hunt) 16.10. 4. Caitlyn Graff (Hamp) 16.30. 5. Kay Lawrence (D-C) 16.44.

300 low hurdles 1. Morgan Schulz (C-G) 46.04. 2. Grace Beattie (Wdk) 47.21. 3. Jordan Eisenberg (RB) 47.97. 4. Katlyn Luebke (Hunt) 48.46. 5. Natalie Boorom (CLS) 48.74.

4x100 relay 1. Huntley 51.10. 2. Hampshire 51.80. 3. Cary-Grove 51.94. 4. McHenry 51.97. 5. CL South 52.34.

4x200 relay 1. Cary-Grove 1:47.84. 2. Hampshire 1:48.40. 3. Huntley 1:49.14. 4. CL South 1:49.92. 5. Prairie Ridge 1:51.58.

4x400 relay 1. CL South 4:09.13. 2. Huntley 4:09.55. 3. Hampshire 4:10.01. 4. McHenry 4:10.86. 5. Jacobs 4:15.93.

4x800 relay 1. Jacobs 9:29.89. 2. CL South 9:58.57. 3. Woodstock 10:00.52. 4. McHenry 10:08.53. 5. CL Central 10:13.84.

Shot put 1. Jenny Dumoulin (Hamp) 40-4. 2. Taylor Szamlewski (McH) 36-9. 3. Alex Neckopulos (PR) 36-6. 4. Olivia Roehri (C-G) 36-0. 5. Anna Wcislo (C-G) 35-1.

Discus 1. Nikki Freeman (C-G) 128-2. 2. Olivia Roehri (C-G) 126-5. 3. Carley Nicolay (McH) 123-6. 4. Anna Wcislo (C-G) 118-7 1/2. 5. Nikki Diana (Jac) 115-9.

High jump 1. Omo Tseumah (Hunt) 5-8. 2. Mallory Wlasiuk (McH) 5-5. 3. Macy Tramblay (Hunt) 5-4. 4. Erika Sternard (C-G) 5-3. 5. Nicole Robins (C-G) 5-2.

Long jump 1. Faith Furio (C-G) 17-6 3/4. 2. Elizabeth Pagan (Hamp) 17-2. 3. Delaney Lyman (Hunt) 16-8 1/2. 4. Caleigh Walsh (Jac) 16-8. 5. Amanda Weber (PR) 15-11 1/2.

Triple jump 1. Joslyn Nicholson (C-G) 37-1 1/2. 2. Roxanne Kelly (R-B) 35-6 1/2. 3. Nikki Dumoulin (Hamp) 34-2 1/2. 4. Delaney Perrone (C-G) 34-1 1/2. 5. Tina Driscoll (Hunt) 33-11.

Pole vault 1. Claire Dalman (CLC) 11-6. 2. Delaney Lyman (Hunt) 10-3. 2. Alexis Strom (PR) 10-3. 4. Hope Brainard (Wdk) 9-6. 4. Amanda Zbilski (Hunt) 9-6.

– Compiled by Joe Stevenson of the Northwest Herald. To update performances, email to joestevenson@shawmedia.com.

Northwest Herald Boys Track and Field Honor Roll
100 meters 1. Josh Walker (Jac) 10.70. 2. Isaiah Mosher (CLC) 10.89. 3. Michael Gleeson (CG) 11.34. 4. Jordan Niemeyer (MC) 11.44. 4. Ben Marsh (Hunt) 11.44.

200 meters 1. Josh Walker (Jac) 22.40. 2. Austin White (D-C) 22.82. 3. Conner Boos (Hunt) 22.87. 4. Dylan Trafton (WN) 22.97. 5. Isaiah Mosher (CLC) 23.00.

400 meters 1. Michael Gleeson (CG) 50.50. 2. Darwin Stone (CLC) 51.22. 3. Sidney Smith (WN) 51.30. 4. Dylan Rogers (Jac) 51.31. 5. Alex Bussan (CG) 51.40.

800 meters 1. Nick Matysek (Jac) 1:57.30. 2. Alex Baker (CLC) 1:57.44. 3. Nick Amato (CLC) 2:00.74. 4. Trevor Obecny (Hunt) 2:00.50. 5. Ian Meador (CLS) 2:00.80.

1,600 meters 1. Alex Baker (CLC) 4:16.21. 2. Joe Cowlin (PR) 4:23.54. 3. Jesse Reiser (McH) 4:19.03. 4. Sebastian Baran (Jac) 4:25.52. 5. Duncan Henderson (CLS) 4:26.99.

3,200 meters 1. Alex Baker (CLC) 9:04.93. 2. Jesse Reiser (McH) 9:09.97. 3. Joe Cowlin (PR) 9:34.80. 4. Matt Goldby (Jac) 9:47.35. 5. Ryan Pitner (CLC) 9:48.52.

110 high hurdles 1. Tyler Parsons (Wdk) 14.94. 2. Brennan Bell (Hunt) 15.10. 3. Kyle See (Hunt) 15.20. 4. Camden McLain (Jac) 15.50. 5. Zach Stebelton (CLC) 15.60.

300 intermediate hurdles 1. Michael Saxon (CG) 40.40. 1. Brennan Bell (Hunt) 40.40 3. Tyler Parsons (Wdk) 40.60. 4. Sandro Magradze (Jbg) 41.47. 5. Joe Schmitt (McH) 41.51.

4x100 relay 1. Huntley 43.13. 2. CL Central 44.09. 3. Dundee-Crown 44.40. 4. CL South 44.70. 5. Cary-Grove 44.84.

4x200 relay 1. Huntley 1:30.77. 2. McHenry 1:32.74. 3. Dundee-Crown 1:33.04. 4. CL South 1:33.74. 5. Johnsburg 1:34.42.

4x400 relay 1. Cary-Grove 3:26.11. 2. Huntley 3:26.90. 3. Jacobs 3:27.33. 4. CL Central 3:29.53. 5. CL South 3:30.63.

4x800 relay 1. McHenry 7:52.38. 2. Jacobs 7:58.61. 3. CL South 7:59.03. 4. Huntley 8:05.34. 5. CL Central 8:07.58.

Shot put 1. Ricky Hurley (C-G) 55-1. 2. Justin Herbert (Hunt) 52-6. 3. Kyle Hedge (CLS) 51-6 1/2. 4. Isaac Jimenez (Hunt) 50-0. 5. Ray Griggel (D-C) 48-11.

Discus 1. Justin Herbert (Hunt) 169-0. 2. Ricky Hurley (C-G) 161-9. 3. Josh Behning (PR) 153-9. 4. Kyle Hedge (CLS) 146-10. 5. Joe Meixner (D-C) 146-8 1/2.

High jump 1. Kyle Postal (McH) 6-5. 2. Kyle Olesen (Wdk) 6-4. 2. Brennan Bell (Hunt) 6-3. 4. Cody Kupsik (WN) 6-0. 5. Seth Raymer (Hunt) 5-10.

Long jump 1. Isaiah Mosher (CLC) 22-0 1/4. 2. Jordan Niemeyer (MC) 21-4. 3. Korey Partenheimer (McH) 21-3 3/4. 4. Kiwaun Seals (D-C)19-11 3/4. 5. Kyle Olesen (Wdk) 19-10 3/4.

Triple jump 1. Korey Partenheimer (McH) 41-5. 2. Jordan Niemeyer (MC) 41-3. 3. Marcus Thimios (C-G) 40-5 1/2. 4. Brett Olson (MC) 40-4 1/2. 5. Anyu Adam (Jac) 40-4.

Pole vault 1. Nate Richartz (McH) 14-9. 2. Will Ford (McH) 14-0. 3. Craig Lambert (Hunt) 13-9. 4. Mike Zaranski (Mgo) 12-9. 5. Nick Amato (CLC) 12-6. 5. Greg Gildea (CLC) 12-6.

– Compiled by Joe Stevenson of the Northwest Herald. To update performances, email to joestevenson@shawmedia.com.