IHSA hoops assignments

Here are the regional and sectional assignments for girls and boys basketball tournaments from the IHSA. The most notable local change from last year is that Crystal Lake Central moves from Class 3A to 4A.

GIRLS BASKETBALL

Class 4A Rockford East Sectional

Regional assignments

Streamwood Regional: Jacobs, Dundee-Crown, Elgin, Larkin, South Elgin, Streamwood.
Rockford Auburn Regional: Harlem, Rockford Auburn, Boylan, Guilford, Hononegah.
Crystal Lake South Regional: Cary-Grove, Crystal Lake Central, Crystal Lake South, Grant, McHenry, Prairie Ridge.
Belvidere North Regional: Belvidere North, DeKalb, Huntley, Rockford East, Jefferson.

Class 3A Vernon Hills Sectional

Sectional assignments: Antioch, St. Viator, CICS Northtown, Gordon Tech, Chicago Kelvyn Park, Chicago Noble Street Charter, Chicago North Grand, Chicago Northside-*, Chicago Senn, Chicago Sullivan, St. Edward, Elmwood Park, Grayslake Central, Johnsburg-*, Lakes-*, Mundelein Carmel, Norridge Ridgewood-*, North Chicago, River Grove Guerin, Vernon Hills, Wauconda, Regina Dominican.
*-Regional hosts.

Class 3A Genoa-Kingston Sectional

Regional assignments

Stillman Valley Regional: Belvidere, Freeport, Harvard, Rockford Lutheran, Stillman Valley.
Sterling Regional: Dixon, Mendota, Rochelle, Rock Falls, Sterling,
Burlington Central Regional: Burlington Central, Hampshire, Kaneland, Plano, Sandwich, Sycamore.
Woodstock Regional: Genoa-Kingston, Marengo, Richmond-Burton, Woodstock, Woodstock North, Marian Central.

Class 1A

Hanover River Ridge Sectional

Regional assignments
Freeport Aquin Regional: Dakota, Forreston, Freeport Aquin, Lanark Eastland, Orangeville, Pearl City.
Polo Regional: Ashton-Franklin Center, Erie, Milledgeville, Polo, Prophetstown.
Alden-Hebron Regional: Alden-Hebron, Durand, Christian Life, South Beloit, Kirkland Hiawatha,
East Dubuque Regional: Easat Dubuque, Galena, Hanover Ridge Park, Lena-Winslow, Stockton, Warren. 

BOYS BASKETBALL

Class 4A DeKalb Sectional

Regional assignments

Hononegah Regional: Harlem, Hononegah, Rockford Auburn, Boylan, Guilford,
South Elgin Regional: Elgin, Larkin, South Elgin, St. Charles East, St. Charles North, Streamwood.
Jacobs Regional:  Cary-Grove, Crystal Lake Central, Crystal Lake South, Dundee-Crown, Jacobs, Prairie Ridge.
Rockford East Regional: Belvidere North, DeKalb, Huntley, Rockford East, Jefferson.

Waukegan Sectional: Hersey, St. Viator, Barrington, Buffalo Grove, Deerfield-*, Grant, Grayslake North, Warren-*, Highland Park, Lake Forest, Lake Zurich-*, Libertyville, Stevenson, McHenry, Prospect-*, Mundelein, Fremd, Palatine, Rolling Meadows, Round Lake, Waukegan, Wheeling, Zion-Benton.
*-Regional hosts.

Class 3A Freeport Sectional

Regional assignments

IMSA Regional: Aurora Central Catholic, Illinois Math & Science, Marmion, Kaneland, Wheaton Academy, St. Francis.

Belvidere Regional: Belvidere, Freeport, Rockford Lutheran, Rockford Christian, Stillman Valley.
Woodstock North Regional: Harvard, Marengo, Marian Central, Woodstock, Woodstock North.
Burlington Central Regional: Burlington Central, Genoa-Kingston, Hampshire, Rochelle, Sycamore.

Class 3A Antioch Sectional

Sectional assignments: Antioch, Chicago Aspira Charter, CICS Northtown, Chicago Gordon Tech, Chicago Kelvyn Park, Chicago Noble Street Charter, Chicago Northside, Chicago Prosser, Chicago Senn-*, Chicago Sullivan, Chicago Uplift, Elmwood Park, Grayslake Central, Johnsburg, Lakes, Mundelein Carmel, Norridge Ridgewood-*, North Chicago-*, Richmond-Burton, Vernon Hills-*, Wauconda.
*-Regional hosts.

Class 1A Mooseheart Sectional

Regional assignments

Christian Liberty Regional: Christian Liberty, Chicago Ida Crown, Chicagoland Jewish, Evanston Roycemore, Skokie Yeshiva, Waukegan Cristo Rey St. Martin.
Luther North Regional: Chicago Hope Academy, Chicago Holy Trinity, Chicago Luther North, Chicago St. Benedict, Chicago St. Gregory, Villa Park Islamic Foundation.
 Serena Regional: Bridgeview Universal, Chicago Morgan Park Academy, Chicago St. Francis de Sales, Crete Illinois Lutheran, Leland, Newark, Serena.
Westminster Christian Regional: Faith Lutheran, Alden-Hebron, Elgin Academy, Harvest Chicago Academy, Westminster Christian, Hinckley-Big Rock, Mooseheart.

Comments    

Add Comments

Click here to read the rules for posting comments

You must register with a valid email to post comments. Only your member ID will be posted with the comments.

Registered users sign in here:

Become a Registered User

*Member ID:
*Password:
  Forgot Your Password?
 

McHenryCountySports.com Blogs